Marka Araştırmasını Nereden Yapabiliriz?

Marka tescil işlemleri her firma için gerekli işlerden birisidir. Zahmetli olması bu işlemlerin zorlaşmasına sebep olabiliyor. Zahmetli olması yapılmasına engel olamıyor. Çünkü bahsedilen marka tescil işlemleri yapılmadığı takdirde büyük sorunlar ortaya çıkabiliyor. Üretimi gerçekleşen bir ürün, bu ürünün satışını sağlaya bir markanın ürün satışını gerçekleştirmesinden çok daha önemlisi markasını tescil ettirmesi oluyor. Marka tescil işlem başarı ile tamamlanan firma 10 yıl boyunca isim hakkını koruyor. İsmin kopyalanması gibi sorunlar bu sayede gerçekleşmiyor. Marka araştırma işlemi bu yüzden tüm işletmeler için büyük önem taşıyor. Okumaya devam et Marka Araştırmasını Nereden Yapabiliriz?

İsim Hakkı Sorgulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İsim hakkı sorgulama marka sorgulama olarak da karşımıza çıkabiliyor. Bu konu marka tescili almak isteyen firmalar için büyük önem taşıyor. İsim hakkının sorgulanması demek önceden bu isimde başka bir işletme var mı? Bu ürün ismine sahip başka ürün var mı? Gibi sorulara cevap verilmesi demektir Bahsi geçen sorulara cevap eğer hayır oluyorsa gönül rahatlığı ile marka tescil işlemleri başlatılabilir. Uzun bir süreç olan marka tescil işlemlerinin başlangıcında böyle bir çalışma yapılması ilerleyen dönemlerde sorunların olmasını engelleyecek ve işlemlerin olumlu sonuçlanmasına izin vermeyecektir. Bu ise firmalar için zamandan tasarruf sağlayacaktı. Okumaya devam et İsim Hakkı Sorgulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Doğru Marka Sorgulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Yeni bir ürün geliştiren veya bir restoran, ayakkabı markası, elektronik alet markası gibi yeni bir marka olarak piyasaya giriş yapan birçok firma bulunuyor. Bu firmaların en büyük sorunları ise ürettikleri markaların kopyalanması oluyor. Kopyalanma sorunlarında firmalar büyük zararlar edebiliyor. Bunun sonucunda ise aslında kendi keşfettikleri ürüne verdikleri emeklerin karşılığını alamayabiliyorlar. Bu yüzden firmaların marka tescil hizmeti alması gerekiyor. Burada ilk olarak marka sorgulama yapılması bu işlemlerin daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor. Normalde 12 ay gibi sürelerde tamamlanan marka tescil işlemlerinin olumsuz sonuçlanması süreci uzatabiliyor.

Bireysel veya Firmalar Vasıtasıyla Yapılıyor

Öncelikle marka sorgulama bireysel olarak tamamlanabiliyor. Bu biraz daha yüzeysel olabilmektedir. Bu yüzden bunun yerine firmalar vasıtasıyla yapılan marka sorgulama hizmetleri daha çok tercih ediliyor. Karşımıza çıkan önemli nokta yeterli miktarda kaynağın taranması ve buralarda patenti alınmak istenen ismin veya markanın olmamasıdır. Bunu ise bireysel yapmak çok net sonuçlar elde etmeye imkân vermiyor. Türk Patent Kurumu web sitesinde yer alan marka sorgulama ekranı kullanılarak bireysel sorgulama tamamlanabilir. Burada istenen bilgiler girildikten sonra işlem başlatılıyor. Sonrasında ise sonuçlar incelenerek bu isim hakkına sahip başka bir şirket olup olmadığı gözlemlenebiliyor.

Firmalar Daha Kapsamlı Bir Araştırma Yapıyor

Özel firmalar marka sorgulama alanında daha detaylı bir araştırma yapabiliyor. Burada daha detaylıdan kasıt çok fazla kaynağın taranması olabiliyor. Marka tescil firmaları uzman kadroları ile binlerce yerli ve yabancı kaynakta marka adı, ürün adı taraması gerçekleştiriyor. Sonucunda ise olumlu veya olumsuz sonucu müşterilerine bildiriyor. Sonucunda ise 12 ay bekleyerek olumsuz sonuç almak gibi sorunlar aşılmış olabiliyor. Bu yüzden marka sorgulama anlamında özel firmalar tercih edilebilir. Bu sayede zaman kayıpları aşılabilir, maddi anlamda yükler azaltılabilir.

İsim Hakkı Sorgulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İsim hakkı kavramı incelendiğinde özel bir kişiye veya kişi grubuna ait olan isimin başkası tarafından kullanılmasının önüne geçilmesi olarak tanımlama yapılabilir. Bu yüzden isim hakkı büyük önem taşımaktadır. Yapılan işin taklit edilememesi ve kötü durumların yaşanılarak haksız kazançların elde edilememesi için mutlaka isim hakkı alınmalı ve marka tescili işlemleri eksiksiz gerçekleştirilmelidir. İsim hakkı alındığı takdirde 10 yıl boyunca o isim patenti alan kişiye ait olmaktadır. Bu ise 10 yıl boyunca herhangi bir haksız kazanç girişiminin kolaylıkla engellenebilecek olmasını sağlayacaktır. İsim hakkı almadan önce isim hakkı sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem de büyük önem taşıyor. Bu işlemin hatalı yapılması ve benzer başka bir firmanın bulunması işleri aksatarak uzun bir süre beklemenin ardından marka tescil işlemlerinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir. Okumaya devam et İsim Hakkı Sorgulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Marka Araştırmasını Nereden Yapabiliriz?

Marka araştırması, patent almak isteyenler için aşılması gereken önemli adımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan işlemlerin ardından eğer doğru sonuçlar elde edilirse marka adının kopya olmadığı kolaylıkla kanıtlanıyor. Bu sayede patent işlemleri de hız kazanıyor. Belirlenen isim kısa süre içerisinde ismi isteyen şirkete veriliyor. Kısa süreden kasıt yaklaşık olarak 10 ay gibi bir süreye tekabül etmektedir. Normalde bu işlemler 12 aya kadar sürebilmektedir. Marka tescil işlemlerinin daha hızlı olması için marka araştırma adımı iyi bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sayede zaman kayıplarının önüne geçilerek hızlı bir marka tescil işlemi gerçekleştirilebilir. Okumaya devam et Marka Araştırmasını Nereden Yapabiliriz?

Doğru Marka Sorgulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Marka sorgulaması marka tescili yapacak firmalar için en önemli adımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu adımın eksiksiz ve doğru şekilde yapılması marka tescil işlemlerinin başarıya ulaşmasını sağlıyor. Marka tescil işlemleri uzun bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. Okumaya devam et Doğru Marka Sorgulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Ankara Marka Tescil Firmaları

Marka tescil denilince bu alanda hizmet veren birçok firma bulunuyor. Genel anlam itibariyle incelendiğinde marka tescil firmalarıyla çalışmak bir bakıma Türk Patent Enstitüsü ile köprü görevi gören firma ile çalışmak anlamına geliyor. Bu alanda geçmiş yılların tecrübesine sahip firmalar markaların tescillenmesi, patent çıkarılması gibi alanlarda hizmet veriyor. Okumaya devam et Ankara Marka Tescil Firmaları

İSİM HAKKI SORGULAMASI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

İsim hakkı diye bilinen şey aslında marka tescilidir. İsim hakkı demek, ürün veya hizmetlere verilen ad demektir. Ürün ya da hizmetlere verilen isimler ancak koruma altına alınırsa isim hakkına sahip olunabilir. Bu da isim hakkının tescili ile mümkün olmaktadır. Okumaya devam et İSİM HAKKI SORGULAMASI YAPILIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?