Doğru Marka Sorgulaması Nasıl Yapılmalıdır?

Marka sorgulaması marka tescili yapacak firmalar için en önemli adımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Bu adımın eksiksiz ve doğru şekilde yapılması marka tescil işlemlerinin başarıya ulaşmasını sağlıyor. Marka tescil işlemleri uzun bir süreç olarak karşımıza çıkıyor. 11 Ay ile 12 ay arasında değişen sürelerde markaların tescillenmesi gerçekleşebiliyor. Bu sürecin olumsuz sonuçlanması yeniden bu süreyi beklemeyi gerektirebiliyor. Olumsuz bir durum ile karşılaşmamak ve başarılı sonuçlar almak için marka sorgulama işlemi detaylı bir şekilde gerçekleştirilmelidir ve buna göre hareket edilmelidir. Marka tescil işlemleri başlamadan önce yapılan sorgulamada önem taşıyan noktalar bulunuyor. Bunlardan birincisi önceden yapılan başvurular ile benzerliklerin bulunup bulunmadığı olarak karşımıza çıkıyor. Eğer benzerlikler varsa bu işlemler maalesef başarısız sonuçlanabiliyor.

Türk Marka ve Patent Kurumu Aracılığıyla Yapılabiliyor

Marka sorgulama işlemi bireysel olarak gerçekleştirilebiliyor. Türk Marka ve Patent Kurumu’na ait olan web sitesinin öncelikle ziyaret edilmesi gerekiyor. Bu işlemin ardından marka sorgulama butonu göze çarpacaktır. Bu adım izlenerek marka sorgulama ekranına ulaşılıyor. Buradan sonra yapılması gereken ise boşlukları doğru bir şekilde doldurmak olarak belirtiliyor. Ne kadar doğru bilgi oranı fazla ise marka tescilin olumlu sonuçlanması o derece mümkün oluyor. Burada formda sorulan sorulardan ilki marka tipi oluyor. Tanınmış, koruma, WIPO koruması, coğrafi işaretler gibi seçenekler bu ilk soruda yer alıyor. Seçim yapıldıktan sonra marka adı, firma adı, bülten numarası, müşteri numarası gibi sorular soruluyor. Bunlar da tamamlandıktan sonra kod girilerek arama yap butonuna basılıyor ve arama işlemi gerçekleştiriliyor.

Özel Şirketler Aracılığıyla Yapılabiliyor

Bu bahsedilen marka sorgulama işlemi bireysel olarak yapılabildiği gibi özel şirketler vasıtasıyla da yapılıyor. Özel şirketler bu konuda daha titiz ve bilgili oluyor. Bu yüzden yapılacak işin daha faydalı olması kaçınılmaz oluyor. Şirketler bu konuda canlı desteğin yanında direk uzman olan marka ve patent alanında çalışmalar yapan kadrolar ile yatırımcıya destek oluyor. İşlemler daha hızlı, temiz ve olması gerektiği gibi olabiliyor. Bireysel başvurulara ek olarak böyle bir başvuru metodu da seçilebilir. Bu sayede olumlu sonuç alma ihtimali artırılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir