İsim Hakkı Sorgulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İsim hakkı kavramı incelendiğinde özel bir kişiye veya kişi grubuna ait olan isimin başkası tarafından kullanılmasının önüne geçilmesi olarak tanımlama yapılabilir. Bu yüzden isim hakkı büyük önem taşımaktadır. Yapılan işin taklit edilememesi ve kötü durumların yaşanılarak haksız kazançların elde edilememesi için mutlaka isim hakkı alınmalı ve marka tescili işlemleri eksiksiz gerçekleştirilmelidir. İsim hakkı alındığı takdirde 10 yıl boyunca o isim patenti alan kişiye ait olmaktadır. Bu ise 10 yıl boyunca herhangi bir haksız kazanç girişiminin kolaylıkla engellenebilecek olmasını sağlayacaktır. İsim hakkı almadan önce isim hakkı sorgulama işlemi gerçekleştirilmelidir. Bu işlem de büyük önem taşıyor. Bu işlemin hatalı yapılması ve benzer başka bir firmanın bulunması işleri aksatarak uzun bir süre beklemenin ardından marka tescil işlemlerinin olumsuz sonuçlanmasına neden olabilmektedir.

İsim Hakkı Sorgulaması Yurt Dışında Da Yapılmalıdır

İsim hakkı sorgulama işlemleri sadece yurt içi ile sınırlı kalmamalıdır. Yurt dışında da aramalar yapılmalı ve çok detaylı olarak bir çalışma yürütülmelidir. Bir sorun çıkmaması için bunun yapılması en büyük şart olarak karşımıza çıkıyor. 200’den fazla ülkede binlerce kaynak araştırılarak marka isminin olmadığı, bir yerden esinlenilmediği kesinleştirilmelidir. Bu işlem eğer yeterince düzgün yapılmaz ve marka tescili yapılan isimin farklı bir yerde kullanıldığı görülürse işlemlerin başarılı olması imkansız olacaktır. Bu yüzden isim hakkı sorgulama büyük önem taşıyor.

Profesyonel Ekipler İle Daha İyi Sonuçlar Alınabilir

Profesyonel ekipler bu işlerde daha usta olabiliyor. Bir kişinin yapacağı araştırma yerine yıllardır bu işle uğraşan ve neyi nerede aradığını bilen bir ekiple çalışmak zaman kazandıracaktır. Buna ek olarak isim hakkı sorgulama işleminin yeterli düzeyde düzgün yapılması sağlanarak marka tescil işlemlerinin olumlu sonuçlanmasına yol açılacaktır. Eğer marka tescil işlemlerinin hızlı bir şekilde onaylanması ve sorun çıkmaması isteniyorsa bu firmalara başvurularak destek alınabilir. Patent konusunda uzman kişilerin desteği ile bu süreç çok hızlı bir şekilde atlatılabilir. Ayrıca doğru sonuçlar alınarak marka tescili başarılı şekilde sonuçlandırılabilir. Bu sayede 10 yıl boyunca marka hakkı ele alın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir