İsim Hakkı Sorgulaması Yapılırken Nelere Dikkat Edilmeli?

İsim hakkı sorgulama marka sorgulama olarak da karşımıza çıkabiliyor. Bu konu marka tescili almak isteyen firmalar için büyük önem taşıyor. İsim hakkının sorgulanması demek önceden bu isimde başka bir işletme var mı? Bu ürün ismine sahip başka ürün var mı? Gibi sorulara cevap verilmesi demektir Bahsi geçen sorulara cevap eğer hayır oluyorsa gönül rahatlığı ile marka tescil işlemleri başlatılabilir. Uzun bir süreç olan marka tescil işlemlerinin başlangıcında böyle bir çalışma yapılması ilerleyen dönemlerde sorunların olmasını engelleyecek ve işlemlerin olumlu sonuçlanmasına izin vermeyecektir. Bu ise firmalar için zamandan tasarruf sağlayacaktı.

İsim Hakkı Sorgulama Yanlış Yapılırsa Süreç Uzuyor

Bahsedildiği gibi isim hakkı sorgulama zamandan tasarruf sağlayacak bir adım olacaktır. Bu işlemin doğru şekilde yapılmaması ilerleyen dönemlerde sürecin uzamasına sebep olabilir. Birçok kaynağın detaylıca taranması ve sonucunda doğru bilgiye ulaşılması gerekiyor. Bu yapılmadığı takdirde aynı isme sahip başka firma, ürün bulunabiliyor. Sonucunda ise başvuru iptal oluyor ve adımlar başa sarıyor. Bu durumu yaşamamak için marka tescilini doğru şekilde yapmak gerekiyor. 10-12 ay kadar süren marka tescil işlemleri, istenilen isim hakkının başka firmada olduğunun tespiti halinde iptal olabiliyor. Süreç daha da uzayabiliyor.

Yerli Yabancı Tüm Kaynaklarda İsim Hakkı Sorgulaması Yapılmalıdır!

Öncelikle tarama yapılırken sadece yerli kaynaklar ile sınırlı kalmamak gerekiyor. Yerli ve yabancı kaynakların tamamı detaylıca taranmalıdır. En iyi isim hakkı sorgulama uygulaması bu şekilde yapılabilir. Bunu yapan çok profesyonel firmalar bulunuyor. Bahsi geçen firmalardan destek alınabilir. Destek sayesinde süreç uzamadan çözüme kavuşabilir. Ayrıca zamandan tasarruf edildiği gibi paradan da tasarruf sağlanabilir. Bireysel sorgulama yerine marka tescil firmalarını tercih ederek işlemleri daha detaylı gerçekleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir