Marka Araştırmasını Nereden Yapabiliriz?

Marka tescil işlemleri her firma için gerekli işlerden birisidir. Zahmetli olması bu işlemlerin zorlaşmasına sebep olabiliyor. Zahmetli olması yapılmasına engel olamıyor. Çünkü bahsedilen marka tescil işlemleri yapılmadığı takdirde büyük sorunlar ortaya çıkabiliyor. Üretimi gerçekleşen bir ürün, bu ürünün satışını sağlaya bir markanın ürün satışını gerçekleştirmesinden çok daha önemlisi markasını tescil ettirmesi oluyor. Marka tescil işlem başarı ile tamamlanan firma 10 yıl boyunca isim hakkını koruyor. İsmin kopyalanması gibi sorunlar bu sayede gerçekleşmiyor. Marka araştırma işlemi bu yüzden tüm işletmeler için büyük önem taşıyor.

Marka Araştırması Bireysel Yapılabilir Mi?

Bu işlem bireysel gerçekleştirilebildiği gibi firmalar aracılığıyla da tamamlanabiliyor. Bireysel gerçekleştirmek için öncelikle Türk Patent Enstitüsü web sayfasının ziyaret edilmesi gerekiyor. Burada marka sorgulama olarak bir başlık ile karşılaşılacaktır. Bu buton tıklanarak sonraki adıma geçiliyor. İstenilen bilgiler eksiksiz dolduruluyor. İstenilen bilgiler arasında ilk olarak marka tipi karşımıza çıkıyor. Bu seçim yapıldıktan sonra ise marka adı, firma adı, marka ilan bülten numarası, tescil numarası gibi bazı bilgilerin istendiği göze çarpıyor. Bilgiler eksiksiz şekilde doldurulmalıdır. Sonrasında ise arama işlemi tamamlanabilir. Burada bilgilerin yanlış olması, yanlış sonuçlar alınmasına sebep olabiliyor. Sonucunda ise marka araştırma işlemi ilerleyen dönemlerde hatalı sonuçların alınmasına sebep olabiliyor.

Marka Araştırmasında En İyi Sonuç Nasıl Alınır?

Marka araştırma işlemi detaylı tarama ile gerçekleşirse en iyi sonucun elde edilmesi mümkün olabilir. Bunu ise sağlayan bazı firmalar bulunuyor. Bahsi geçen firmalar detaylı aramalar gerçekleştiriyor. Yurt içi ve yurtdışı birçok kaynak bu firmalar tarafından taranarak en iyi sonuç elde ediliyor. Devamında ise marka tescil işlemi başarılı bir şekilde tamamlanıyor. Bu sayede isim hakkı 10 yıl koruma altına alınmış oluyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir