Marka Araştırmasını Nereden Yapabiliriz?

Marka araştırması, patent almak isteyenler için aşılması gereken önemli adımlardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan işlemlerin ardından eğer doğru sonuçlar elde edilirse marka adının kopya olmadığı kolaylıkla kanıtlanıyor. Bu sayede patent işlemleri de hız kazanıyor. Belirlenen isim kısa süre içerisinde ismi isteyen şirkete veriliyor. Kısa süreden kasıt yaklaşık olarak 10 ay gibi bir süreye tekabül etmektedir. Normalde bu işlemler 12 aya kadar sürebilmektedir. Marka tescil işlemlerinin daha hızlı olması için marka araştırma adımı iyi bir şekilde gerçekleştirilmelidir. Bu sayede zaman kayıplarının önüne geçilerek hızlı bir marka tescil işlemi gerçekleştirilebilir.

Bireysel Olarak Nasıl Yapılır?

Bireysel olarak bir araştırma yapmak mümkündür. Bunu yapmak için yine Türk Patent Enstitüsü’ne ait web sitesinin ziyaret edilmesi gerekiyor. Bu ziyaretin ardından sol kısımda bazı butonlar göze çarpacaktır. Burada araştırma sekmesi olacaktır. Araştırma sekmesi tıklanarak diğer adıma geçilebilir. Burada bir takım bilgiler istenecektir. Bu bilgiler ise marka ile alakalı detayları içermektedir. Örnek verilecek olursa marka araştırma işlemine geçildiğinde marka adı, firma adı, nice sınıfları, müşteri numarası gibi bilgiler talep edilecektir. Bu işlemlerin ardından arama yap butonuna basılarak sonuçlar elde edilebilir. Ekranda sonuç sayfası çıkacaktır. Burada göze çarpan benzer firmalar olabilir. Fakat ümitsiz olmamak gerekiyor. Burada her firmanın tescilinin bitip bitmediği öğrenilebilir. Örnek olarak birisi tıklandığında koruma tarihi 2017 yazıyor ise bu firmanın tescili bitmiştir ve isim hakkı talep edilebilir anlamına geliyor.

Profesyonel Ekipler Aracılığıyla Nasıl Yapılır?

Bireysel yapılabileceği gibi profesyonel, bu işte hizmet veren uzman kişilerden yardım alınarak daha verimli bir araştırma gerçekleştirilebilir. Burada bahsedilen bireysel marka araştırma işlemi yüzeysel olacaktır. Fakat diğer türlü yapılacak olan profesyonel bir araştırma hizmeti oldukça detaylı olacaktır. Öncelikle bu firmalar sadece yurtiçine bağlı kalmamaktadır. Yurt dışında da birçok kaynaktan araştırma gerçekleştirmektedirler. Bu ise benzerlik oranını neredeyse sıfıra düşürmekte ve marka tescil işlemlerini hızlandırmaktadır. Yurt dışında yüzlerce ülkeye ait markalar profesyonel ekipler aracılığıyla sıkı bir taramadan geçilir. Bu işlemlerin ardından araştırma tamamlanır ve sonuç raporu hazırlanır. Eğer herhangi bir benzerlik yok ise yine bu ekip tarafından başvuru işlemleri başlatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir